Hyperautomobily, budoucnost vytrvalostních závodů Le Mans v roce 2020

Hypersport LeMans

Mezinárodní Automobilová Federace (FIA) oznámila, že stávající hlavní modely Le Mans (LMP1), ve World Endurance Championship (WEC), budou nahrazeny novými moderními prototypy s futuristickým vzhledem hyperautomobilu. O názvu těchto prototypů se bude ještě hlasovat. Hlavním bodem jednání a ladění však bude vzhled, jak FIA sama potvrdila: “Aerodynamika nemůže mít přednost před estetikou.” Design a výroba těchto prototypů se bude tedy pohybovat zejména kolem vzhledu, největší pozornost bude kladena především stylu a liniím vozu.

Jaké tyto hypersporty budou?

Nové modely těchto závodních hyperautomobilů budou muset rovněž něco vydržet, neboť se jedná o vytrvalostní závody. Musí být především rychlé. FIA tímto útočí na čas 3min a 20s zajetý v Le Mans, jen o pár vteřin pomalejší než vítězná kvalifikace Toyoty v letošním roce. Tyto prototypy budou závodit na místech jako je Le Mans, Sebring, Spa, Silverstone a Fuji. Musí být tedy schopné zaujmout své pozice a poplést divákům hlavy tak, jako hypervozy, supervozy, prestižní GT a ostatní koncepty se slušným výkonem dohromady. Předpisy však stále vyžadují hybridní pohony s předním náhonem KERS, jako je tomu u Formule 1, a pohonem všech kol pro zajištění energetické účinnosti. Volba spalovacího motoru bude volná, záležet tak bude na každém výrobci a jejich inženýrech, jakou cestu zvolí k vytvoření co největšího množství energie.

Cena

Co se týká ceny, jak FIA sama uvedla, “Tyto prototypy budou pozoruhodné, konkurenceschopné, inovativní a cenově dostupné, vyžadující zhruba jednu čtvrtinu stávajícího rozpočtu.“ Náklady na nové hypersporty budou tedy nižší, a přesto je to nijak výrazně neovlivní na výkonu.

Tak toto nás čeká v roce 2020, a po roce 2024 už nebude žádné LMP1 – WEC budou ovládat jen nové hyperautomobily s hybridním pohonem. “To zaručí vytrvalostní závody na dlouhou dobu, stabilní platformu a současně bude poskytovat nákladově efektivní prezentaci budoucích technologií,“ uvedl FIA prezident Jean Todt.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *