Jak se nenechat napálit při koupi ojetého auta

Ojeté vozy renault

Ať už je to finanční situace nebo láska ke staršímu modelu, který se dnes již nevyrábí. Kupování ojetých aut z bazaru nebo přímo od bývalého vlastníka je zcela běžnou záležitostí. Více lidí si kupuje auto ojeté, byť jen pár let” než zcela nové, to je obecně známá pravda. Jak se ale vyhnout podvodu při jeho koupi a nenechat se obalamutit? Čtěte dál a dozvíte se pár typů, které vám při koupi ojetého vozu pomohou.

Cena

Nakupujete v autobazaru nebo od bývalého vlastníka, je důležité dbát na cenu. Od auta za 20 000 nemůžete očekávat velké výkony.

V autobazarech je jednom místě obrovské množství aut, odborníci radí auta do 80 000 vůbec nebrat, protože technicky v pořádku budou jen 2 nebo 3. KDyž už se rozhodnete zakoupit vůz v autobazaru (ale i od soukromé osoby) nebojte se smlouvat, není to nic trestného ani neslušného a vy si tak můžete vyžádat lepší cenu,  které lépe odpovídá technickému stavu vozidla.

Výhoda v koupi auta od privátní osoby je, že je vždy levnější než stejný vůz stejného technické stavu z autobazaru. Nemusíte totiž platit marži prostředníkovi-tedy autobazaru, což může činit i několik tisíc.

Nenechte se zastrašit

Prodejce se vám snaží auto vnutit za každou cenu, nebude se tedy bát použít jakékoliv prostředky, třeba i psychologický nátlak. Nejčastějším trikem je “ráno se mi na auto ozval další kupec, takže pokud máte zájem…” Nemusí to být pravda. Prodejce si pak dokonce může drze požádat o rezervační zálohu. Po jejích zaplacení však vůbec neznamená, že auto máte jisté, takovou zálohu mohlo zaplatit dalších x lidí.

Chtějte všechny dokumenty

V autobazaru žádejte o protokol o technickém stavu. Nejlepší je brát s sebou na prohlídku technika, který autům rozumí a s bazarem nemá nic společného. Může se tak ptát na otázky ohledně technického stavu vozidla, které vám prodejce přímo nikdy nezodpoví.

Ještě před koupí si zkontrolujte tzv. VIN kód a projeďte ho specializovaným internetovým serverem ať víte, zda není auto kradené nebo nemá stočené kilometry. Takové číslo má každý automobil.

Poslední nechtěnou novinkou na polí podvodů jsou také majitelé v exekuci. Pokud auto od takového člověka koupíte, exekutor vám auto může kdykoliv zabavit. Nebojte se projet majitele rejstříkem exekucí, který vede Exekutorská komora.

Autem se projeďte

Ještě před zkušební jízdou si nechte auto zvednou na zvedák a požadujte také napojení na diagnostiku. Hledejte stopy po havárii, větších opravách a podvozek obecně si dobře prohlédněte. Jedním z nejdůležitějších bodů při koupi ojetého auta je jízda samotná. Zkuste rozjezdy s různým stupněm obtížnost, různé typy terénů. Při řazení by neměl být slyšet žádný nežádoucí zvuk, brzy by neměly táhnout na stranu a podobně.

Při koupi auta vám přejeme šťastnou ruku!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *